Poznań, pl. Wolności


Materiały do pobrania:


Napisali o nas:

27 grudnia tradycyjnie uczciliśmy rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Warto przypominać, że to dzięki tej walce ziemia wielkopolska, kolebka państwa polskiego, stała się częścią odradzającej się po pierwszej wojnie światowej niepodległej Polski. 

Główne uroczystości zaplanowano jak co roku przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, gdzie pojawiły się władze miasta i regionu, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, a przede wszystkim mieszkańcy. W spotkaniu wziął również udział Antoni Macierewicz, minister obrony narodowy. Andrzej Dera, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta, odczytał list Andrzeja Dudy. 

Po południu uroczystości przeniosły się na poznański Plac Wolności, gdzie nabrały mniej oficjalnego charakteru. Zgromadzonych witał wyjątkowy powstaniec - interaktywny hologram. Nie zabrakło członków grupy rekonstrukcyjnej, przebranych w historyczne stroje.

My zaprezentowaliśmy fotościankę z wizerunkiem samolotu historycznego typu Fokker D.VII, którego repliki zamierzamy stworzyć. Oczywiście chętnym przybliżaliśmy historię zdobycia maszyn przez powstańców w pierwszych dniach stycznia 1919 roku oraz ideę zbiórki.
Powrót do wydarzeń