Poznań


Materiały do pobrania:


Napisali o nas:

Marszałek  Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak,  zwrócił się do Wielkopolan z prośbą o udział w obchodach 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Poniżej przeczytają Państwo treść tego apelu oraz program uroczystości.  Na miejscu będą także przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Motoszybowcowego, którzy będą przypominać o idei budowy latających replik samolotów zdobytych przez powstańców wielkopolskich na początku stycznia 1919 r.   

Drodzy Wielkopolanie,

27 grudnia 1918 roku to szczególnie  ważna data w naszej regionalnej historii – dzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Co roku obchodzimy rocznicę tego dnia, wspominając wydarzenie historyczne, które zadecydowało o powrocie Wielkopolski –dawnych ziem piastowskich – do odrodzonej Rzeczypospolitej.

Nam – Wielkopolanom – godzi się oddać hołd Bohaterom Powstania Wielkopolskiego i kultywować pamięć o wielkopolskim zrywie niepodległościowym, tak wyjątkowym w dziejach Polski, bo zakończonym zwycięstwem.

Spotkajmy się 27 grudnia podczas obchodów 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Bądźmy razem w miejscach przypominających współtwórców jego sukcesu,  a także męstwo i patriotyzm żołnierzy,  którzy przelewali swą krew w walce o polskość Wielkopolskiej Ziemi.

Serdecznie zapraszam,

Marek Woźniak, Marszalek Województwa Wielkopolskiego


 

PROGRAM

27 GRUDNIA 2015, POZNAŃ

10.15

Złożenie kwiatów na mogile generała Stanisława Taczaka 

Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan
 

11.00

Uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich

Przemarsz do Kościoła Farnego 
 
na trasie przemarszu złożenie wspólnej wiązanki:

Tablica pamiątkowa Franciszka Ratajczaka

Tablica pamiątkowa Dowódców Powstania Wielkopolskiego

Tablica pamiątkowa Ignacego Jana Paderewskiego

Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich


12.45

Msza Święta w intencji Powstańców Wielkopolskich 
 
Kościół Farny

 
14.30

Obóz powstańczy 

Plac Wolności

Powrót do wydarzeń