Poznań, pl. Wolności


Materiały do pobrania:


Napisali o nas:

Obchody Święta Niepodległości w Poznaniu mają szczególny charakter. W żadnym innym polskim mieście ich przebieg nie jest tak radosny. Nam te uroczystości kojarzą się przede wszystkim z rogalami świętomarcińskimi i barwnym korowodem na cześć Świętego Marcina. Nie zapominamy jednak o wydarzeniach z przeszłości. 


11 listopada to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia dnia, w którym Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. W tym roku świętowaliśmy 97. rocznicę tych wydarzeń. W stolicy Wielkopolski te uroczystości odbywały się pod hasłem „Kawaleria w Poznaniu”. Rekonstruktorzy przedstawili historię Wielkopolskiej Brygady Kawalerii i poznańskiej kawalerii, tak tej tradycyjnej konnej, jak i zmechanizowanej. Nie zabrakło żołnierskiej grochówki, ułanów, a także wystrzału z armaty prawosławnej. Zainteresowani mogli zobaczyć m.in. motocykl Sokół 1000, tankietkę TKS czy Fiata 612. 


Na placu Wolności stanął również namiot Polskiego Stowarzyszenia Motoszybowcowego, w którym prowadziliśmy kwestę na rzecz budowy replik samolotów zdobytych na Ławicy. Nie zawiedliśmy się. Naszą akcją wsparło wielu darczyńców.

Powrót do wydarzeń